Prezidentka Zuzana Čaputová telefonovala s pápežom Františkom. Pozvala ho na návštevu Slovenska., on reagoval, že veľmi rád príde, pokiaľ to okolnosti dovolia.
https://dennikn.sk/minuta/1855884/,
——————————————————————————————————————————————————————————–
A s informáciami sme zase na Slovensku zaostali. Márne sme hľadali v médiách správu o prebiehajúcom sympóziu o mobbingu.. Mobbing – či už virtuálne alebo fyzicky – je témou, ktorá tiež znepokojuje pápeža.
archív ioup
Uviedol to prezident José María del Corral Pápežskej nadácie „Scholas Occurrentes“. Prvýkrát sa koná veľké stretnutie vo Vatikáne, v ktorom „YouTuber“, zástupcovia sociálnych médií, intelektuálov a akademických pracovníkov budú diskutovať spolu s Interpolom a inými bezpečnostnými agentúrami spoločne o stratégiách proti šikanovaniu. Sympózium sa uskutoční v období od mája do júna 2018. Pápež už uistil svoju prítomnosť aj na slávnostnom otvorení.
Iniciatíva iniciuje nadácia „Scholas Occurrentes“, ktorá sa venuje rozvoju mládeže prostredníctvom športu, umenia a vzdelávania. Po prvýkrát bude mať Vatikán veľké zhromaždenie, kde tvorcovia, zástupcovia sociálnych médií, intelektuáli a akademickí pracovníci spoja s Interpolom a ďalšími bezpečnostnými agentúrami s cieľom diskutovať o stratégiách boja proti šikanovaniu.
Your Holiness Pope Francis, v mene Inštitútu ochrany ústavných práv so sídlom na Slovensku Vám posielame srdečné pozdravy k prebiehajúcemu sympóziu o mobbingu. Aj my na Slovensku sme sa od roku 2011 ako mimovládna organizácia aktívne zapojili na pomoc trpiacim zamestnancom proti psychickému násiliu na pracoviskách, ktoré reálne predstavuje deformáciu občiansko-právnych, resp. pracovno-sociálnych vzťahov. My chceme zdôrazniť, že vzťahy na pracoviskách sú priveľmi dôležité, a veru ani nie menej ako rodinné vzťahy, a to až tak, že každý štát by mal venovať ich legislatívnej úprave prvoradú pozornosť.
My sme presvedčení, že zákonnosť a ľudské práva sú principiálne nedotknuteľné a stále sú dôležité aj pre vládu Slovenskej republiky. Nepochybujeme o tom, že občania Slovenskej republiky si uvedomujú dôležitosť svojich občianskych a ľudských práv. Občania Slovenskej republiky si uvedomujú, ako sú ich práva porušované, čomu nasvedčuje obrovský ohlas na vznik nášho Inštitútu ochrany ústavných práv.
Zákon zo 4. augusta 1996 o blaho pracovníkov pri výkone svojej práce
Vieme, že v našej spoločnosti vládnu koristnícke vzťahy, zúri boj o zamestnanie najmä v štátnom sektore, celkove všade dominuje boj o prežitie, kde stredoveké hodnoty humanizmu a kresťanstva sú anulované, kde hodnoty humánneho socializmu sú negované, kde sa zredukovali akceptované hodnoty na „peniaze“ a „moc“, kde ľudský život je zredukovaný na „výkon“, kde stúpa „agresivita zamestnávateľov“, kde „finančníci diktujú politikom“, kde neprekvapuje legislatívny deficit ochrany ľudských práv, v takejto spoločnosti neprekvapuje realita „bezprávneho stavu“, ktorý odmietajú vidieť nielen politici, ale aj právnici.
Vieme, že koristnícke vzťahy priamo indukujú boj medzi ľuďmi a skupinami, implikujú vznik závisti, nenávisti, a sú živnou pôdou ohovárania. Zamestnanec nemá žiadnu istotu v stabilite pracovného pomeru, nemá pocit sociálnej bezpečnosti, postupne sa odcudzuje svojmu zamestnávateľovi. Stála a dlhotrvajúca neistota vyvoláva poruchy emočnej zainteresovanosti, napätie zhoršuje zdravotný stav zamestnanca. Vznikol deficit hodnotového motívu v „hierarchickom usporiadaní“, vznikajú „anarchické nálady“, množia sa motívy k občianskej neposlušnosti. Tieto všeobecné trendy vo vývoji spoločnosti v danom všeobecne krízovom období sveta môžu byť nevhodne podčiarknuté patologickými vzťahovými fenoménmi, a v určitej súčinnosti môžu vyvrcholiť v patologickom útoku na vybrané obete medzi zamestnancami. Sme presvedčení, že štát je povinný predchádzať takýmto situáciám.
Mobbing aj na Slovensku – okrem morálnych, etických, právnych a sociálnych, či zdravotných škôd – spôsobuje svojím rozsahom porovnateľné hospodárske škody, ako porovnateľne rozšírený alkoholizmus, či iné drogové závislosti. Obetiam spôsobuje psychické, fyzické a ekonomické škody, a navyše zanecháva trvalé následky.
Chceme podporiť úmysel vládnej politiky aplikovať závery Európskej rady do vzťahu štátu k starším občanom, s cieľom, zlepšiť kvalitu života starnúcich občanov najmä v období keď sa pripravuje predĺženie veku odchodu na odpočinok, zabezpečiť nielen ekonomickú istotu, ale aj sociálnu istotu pokojného prostredia v práci a následného dožitia sa nerušeného a spokojného starnutia vo vyššom veku. Chceme zdôrazniť, že každý zamestnanec má právo na pokojnú prácu bez prenasledovania a bez násilia na pracovisku. Psychické násilie a bezdôvodné prenasledovanie nemožno ospravedlniť nikde, a vôbec nie na pracovisku. Nastal čas odstrániť násilie z pracovísk, lebo Inštitút ochrany ústavných práv ukazuje, že už je neskoro, evidujeme na Slovensku priveľký počet poškodených zamestnancov (1730), a to nás vyzýva ku zabráneniu ďalších poškodení našich občanov, konkrétnymi postupmi proti mobbérom a bosserom a prevenciou násilia v práci.
Čo píše JUDr. Mária Ritomská alebo je pravda, že má na sebe mediálne embargo ?
Your Holiness Pope Francis, pri príležitosti celosvetového sympózia o mobbingu chceme Vás uistiť, že na Slovensku budeme naďalej šíriť osvetu a monitoring boja proti všetkým formám násilia na pracoviskách, budeme propagovať nenásilné riešenie konfliktov, chceme vytvoriť softvér elektronický a systémové programy na oslovenie celého občianstva, najmä stredného a vysokého školstva, zamestnávateľského prostredia a médií s cieľom uviesť na pravú mieru poznanie o chorých medziľudských vzťahoch, chceme systémovo podporiť kampaň cieľavedomého, dobrovoľného zákazu mobbingu a bossingu na všetkých pracoviskách v Slovenskej republike.
Bratislava, 07. 05. 2018 štatutár IOÚP
archív ioup
Celá debata | RSS tejto debaty