Založ si blog

Zákon zo 4. augusta 1996 o blaho pracovníkov pri výkone svojej práce

Horúce novinky sa dnes dostávajú  do popredia našich spravodajských agentúr. A nie je tomu inak ani v našich záznamoch o registrácii prípadov mobbingu, bossingu, pomenovanie známe tiež ako šikanovanie na pracovisku.

Ako štebotavé lastovičky prilietajú z teplých krajín a prinášajú nám nové správy ďalší odvážni bojovníci. A tak sme  v  tomto týždni zaznamenali už druhú výhru obete mobbingu, a to na Okresnom súde v Nitre.

Sudkyňa vynáša rozsudok: výpoveď daná odporcom navrhovateľovi je neplatná. Je počuť, ako si prítomný navrhovateľ v súdnej sieni vydýchol. Spravodlivosť zvíťazila. Dva roky trvania tohto súdneho procesu sú v závere. Aj keď len na prvostupňovom súde. Hodiny, minúty dokazovania, vypočúvania svedkov, to všetko sa naplnilo. Naplnilo, ak by naša justícia mala zmysel pre odbornosť a kvalitu súdnych pojednávaní a vynesených rozsudkov. Dlhé roky budovania demokracie nám ukazujú nedostatky na ceste domôcť sa svojich práv. Aj v tejto kauze bolo súdne konanie zdĺhavé a nehospodárne. A rovnako pokračuje a platí aj právo druhého účastníka sporu , t.j. odporcu a jeho voľba sa odvolať. A zmenu do tejto problematiky pracovného práva neprináša ani nové programové vyhlásenie vlády.

http://www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx/BodRokovaniaDetail?idMaterial=25473

Tak, ako som v predchádzajúcom článku už písala ani jedna politická strana si nevzala psychické násilie, resp. mobbing, bossing do svojho volebného programu. A tak bude cesta našej justície k zmene napredovať slimačím tempom.

Útočníci sa cítili byť ukrytí pod ochranou masy a často nemajú pritom ani zlé svedomie. Na pracovisku vládne spoločenská klíma poznačená nedôverou, lebo prišiel nový šéf , ktorý nastúpil po voľbách. Nikto nevedel , ako bude riadiť. V takejto situácii je pracovisko celé znepokojené.  Vybrali si obeť, ktorá služi ako katalyzátor a plodí pocit umelej spolupatričnosti. Tento psychický teror na pracovisku prerástol do závažného celospoločenskho problému. V celej spoločnosti je zakorenená sociálna hniloba. Pre uvedomenie si tohto problému je dôležié ho pomenovať, a tak ako som to realizovala od môjho príchodu do parlamentnej mašinérii moci. Dnes sa šíria v médiách rôzne kauzy vytrhnuté novinármi z podhubia hniloby spoločnosti. Všetko sú to témy obsahovo tvoriace získať čo najväčšiu čítanosť a tak sa udržať na trhu. Sú sem-tam vytrhnuté z kontextu „ovaliť“ čitateľa .Aj žurnalisti potrebujú svoj „chlebíček“.

V roku 1999 vyšla v USA Kniha „Šikanovanie – Emocionálne zneužívanie v americkom pracovisku“. Jej autorky Dr. Noa Zanolli Davenport, Ruth Distler Schwartz, Gail Pursell Elliott sa v nej zaoberajú tým, čo sa stalo bežným označením v Európe ako šikana. Predstavuje bezpečnostný manuál  pre predchádzanie najdesivejších druhov zranení na  pracovisku, sú v  nej informácie o službách a zdrojoch, ktoré pomáhajú predchádzať šikanovaniu na pracoviskách alebo ako ju možno pri jej výskyte riešiť.

Preto, ak sa tieto problémy neriešia, môžu prerásť do výskytu mnohých prípadov mobbingu, bossingu, ktorý je u nás pomenovaný aj šikanovanie . Sme toho svedkami, že na Slovensku je to tak. 

Tento problém dosiaľ neriešila žiadna politická moc. O tom , ako zaostáva naša legislatíva dokazuje nasledovná Belgická právna úprava k mobingu:
Zákon zo 4. augusta 1996 o blaho zamestnancov pri výkone ich práce
Kráľovské nariadenie z 27. marca 1998 o politike pohody zamestnancov pri práci
Kráľovské nariadenie z 28. mája 2003 o lekárskom dohľade nad pracovníkmi
Kráľovské nariadenie zo dňa 17. mája 2007 o prevencii psychosociálneho zaťaženia spôsobené prácou, vrátane násilia, obťažovania a sexuálneho obťažovania na pracovisku
Kráľovské nariadenie z 27. marca 1998 o vnútorných služieb pre prevenciu a ochranu pri práci
Kráľovské nariadenie z 27. marca 1998 o externé služby v oblasti prevencie a ochrany zdravia pri práci

Kráľovské nariadenie z 29. apríla 1999 o povolení externých služieb pre technické kontroly na pracovisku
Kráľovské nariadenie z 3. mája 1999 o úlohách a činnosti výborov pre prevenciu a ochranu pri práci

autor : JUDr.Mária Ritomská zo dňa  15.4.2016 

Okamžite vieme každému nariadeniu Eú vyhovieť, ale aj každého z Eú podráždiť, ak tomu nariadeniu okamžite vyhovieme!

02.07.2024

Prečo ide o okamžité nariadenia? Lebo stále , aj keď nám to v predvolebných kampaniach viacerí kandidáti sľubovali, nemáme zrušený ústavný článok, ktorý nás, občanov Slovenska, voličov Slovenska, udržiava v neslobode! Aké nariadenie prišlo z Eú, keď dnes šéfuje Slovensku Kaliňák a ako dlho bude trvať PN pána Fica ? Ako zachrániť tisícky policajných výpovedí ? [...]

Ako zachrániť tisícky policajných výpovedí ?

25.06.2024

Počas uplatňovania základných ľudských práv som zistil, že policajt aj keby chcel plniť policajnú prísahu, nemá odvahu sa vzoprieť rozkazu, aj keď vie, že občan má pravdu a je občan v práve. Preosejme políciu! Policajný sľub – prísaha: „Sľubujem vernosť Slovenskej republike. Budem čestný, statočný a disciplinovaný. Svoje sily a schopnosti vynaložím na to, aby [...]

Kedy príde z europarlamentu na Slovensko ďalšia hanblivá správa o spolupráci slovenských europoslancoch

11.06.2024

Bude spoločnou témou pre slovenských europoslancov okamžité odstránenie chudoby na Slovensku ? Spätná väzba – ( čo si občan myslí? ) – ja Ťa volím, Ty mi pomôž ! Koho nám novinári pošlú do Európskeho parlamentu?

Susko,

Susko nepredpokladá potrebu ďalšej mimoriadnej schôdze NR SR k Trestnému zákonu

25.07.2024 19:36

Má za to, že zásadné pripomienky Európskej komisie boli už do zákona zapracované.

Peter Gregor, pilot, veliteľ letky

Nové stíhačky F-16 zmenili mentalitu v armáde, hovorí veliteľ letky. Prezradil, v čom ho prekvapili americké základne

25.07.2024 18:48

Prvé dve zo 14 amerických stíhačiek F-16 Block 70 sú už v Kuchyni.

Skalka, lyžiarske stredisko

Tragédia, ktorá otriasla Slovenskom: Padol verdikt v prípade lyžiara, ktorý usmrtil chlapca v Oščadnici

25.07.2024 18:25

Mladík bol jedným z aktérov tragickej lyžiarskej zrážky v lyžiarskom stredisku Veľká Rača - Oščadnica, po ktorej zomrel osemročný Alex.

Czech Republic Protest

Časť pracujúcej chudoby stratí garanciu najnižšieho príjmu. Ako budú vyzerať preteky minimálnej mzdy medzi Českom a Slovenskom?

25.07.2024 18:00

Najmenej zarábajúci Česi a Slováci sú na tom v súčasnosti takmer rovnako. Ako by mohlo dopadnúť ich porovnanie o päť rokov neskôr?