Založ si blog

Zákon zo 4. augusta 1996 o blaho pracovníkov pri výkone svojej práce

Horúce novinky sa dnes dostávajú  do popredia našich spravodajských agentúr. A nie je tomu inak ani v našich záznamoch o registrácii prípadov mobbingu, bossingu, pomenovanie známe tiež ako šikanovanie na pracovisku.

Ako štebotavé lastovičky prilietajú z teplých krajín a prinášajú nám nové správy ďalší odvážni bojovníci. A tak sme  v  tomto týždni zaznamenali už druhú výhru obete mobbingu, a to na Okresnom súde v Nitre.

Sudkyňa vynáša rozsudok: výpoveď daná odporcom navrhovateľovi je neplatná. Je počuť, ako si prítomný navrhovateľ v súdnej sieni vydýchol. Spravodlivosť zvíťazila. Dva roky trvania tohto súdneho procesu sú v závere. Aj keď len na prvostupňovom súde. Hodiny, minúty dokazovania, vypočúvania svedkov, to všetko sa naplnilo. Naplnilo, ak by naša justícia mala zmysel pre odbornosť a kvalitu súdnych pojednávaní a vynesených rozsudkov. Dlhé roky budovania demokracie nám ukazujú nedostatky na ceste domôcť sa svojich práv. Aj v tejto kauze bolo súdne konanie zdĺhavé a nehospodárne. A rovnako pokračuje a platí aj právo druhého účastníka sporu , t.j. odporcu a jeho voľba sa odvolať. A zmenu do tejto problematiky pracovného práva neprináša ani nové programové vyhlásenie vlády.

http://www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx/BodRokovaniaDetail?idMaterial=25473

Tak, ako som v predchádzajúcom článku už písala ani jedna politická strana si nevzala psychické násilie, resp. mobbing, bossing do svojho volebného programu. A tak bude cesta našej justície k zmene napredovať slimačím tempom.

Útočníci sa cítili byť ukrytí pod ochranou masy a často nemajú pritom ani zlé svedomie. Na pracovisku vládne spoločenská klíma poznačená nedôverou, lebo prišiel nový šéf , ktorý nastúpil po voľbách. Nikto nevedel , ako bude riadiť. V takejto situácii je pracovisko celé znepokojené.  Vybrali si obeť, ktorá služi ako katalyzátor a plodí pocit umelej spolupatričnosti. Tento psychický teror na pracovisku prerástol do závažného celospoločenskho problému. V celej spoločnosti je zakorenená sociálna hniloba. Pre uvedomenie si tohto problému je dôležié ho pomenovať, a tak ako som to realizovala od môjho príchodu do parlamentnej mašinérii moci. Dnes sa šíria v médiách rôzne kauzy vytrhnuté novinármi z podhubia hniloby spoločnosti. Všetko sú to témy obsahovo tvoriace získať čo najväčšiu čítanosť a tak sa udržať na trhu. Sú sem-tam vytrhnuté z kontextu „ovaliť“ čitateľa .Aj žurnalisti potrebujú svoj „chlebíček“.

V roku 1999 vyšla v USA Kniha „Šikanovanie – Emocionálne zneužívanie v americkom pracovisku“. Jej autorky Dr. Noa Zanolli Davenport, Ruth Distler Schwartz, Gail Pursell Elliott sa v nej zaoberajú tým, čo sa stalo bežným označením v Európe ako šikana. Predstavuje bezpečnostný manuál  pre predchádzanie najdesivejších druhov zranení na  pracovisku, sú v  nej informácie o službách a zdrojoch, ktoré pomáhajú predchádzať šikanovaniu na pracoviskách alebo ako ju možno pri jej výskyte riešiť.

Preto, ak sa tieto problémy neriešia, môžu prerásť do výskytu mnohých prípadov mobbingu, bossingu, ktorý je u nás pomenovaný aj šikanovanie . Sme toho svedkami, že na Slovensku je to tak. 

Tento problém dosiaľ neriešila žiadna politická moc. O tom , ako zaostáva naša legislatíva dokazuje nasledovná Belgická právna úprava k mobingu:
Zákon zo 4. augusta 1996 o blaho zamestnancov pri výkone ich práce
Kráľovské nariadenie z 27. marca 1998 o politike pohody zamestnancov pri práci
Kráľovské nariadenie z 28. mája 2003 o lekárskom dohľade nad pracovníkmi
Kráľovské nariadenie zo dňa 17. mája 2007 o prevencii psychosociálneho zaťaženia spôsobené prácou, vrátane násilia, obťažovania a sexuálneho obťažovania na pracovisku
Kráľovské nariadenie z 27. marca 1998 o vnútorných služieb pre prevenciu a ochranu pri práci
Kráľovské nariadenie z 27. marca 1998 o externé služby v oblasti prevencie a ochrany zdravia pri práci

Kráľovské nariadenie z 29. apríla 1999 o povolení externých služieb pre technické kontroly na pracovisku
Kráľovské nariadenie z 3. mája 1999 o úlohách a činnosti výborov pre prevenciu a ochranu pri práci

autor : JUDr.Mária Ritomská zo dňa  15.4.2016 

Odvaha byť výnimočný?

24.09.2021

Hľadáme občanov do občianskej iniciatívy, ktorí budú mať väčšie kompetencie ako dnešná polícia, NaKa a NBU za veľmi výhodných podmienok. Dnes sa nedá veriť nikomu. Všetci pre peniaze dokážu klamať, podvádzať, ubližovať a tak rastie korupcia a bezprávie ako huby po daždi. Aj naša (dočasná neplatná vláda, neplatný parlament a neplatná prezidentka so svojim [...]

Prečo chcete mať viac , ako tí, čo žijú vedľa vás?

04.09.2021

ÚŠS podporuje otvorené vládnutie, čo znamená kontrola občana občanom. Občianska iniciatíva si po 4.rokoch volí z richtárov ľudí do ÚŠS a na richtársku stolicu. Ústava , je spoločenská zmluva a akýkoľvek zásah do nej na zmenu, bez referenda a súhlasu občanov, je vlastizrada. Čítajte pozorne ! Tento bod je dôležitý ! Čo na Slovensku už mohlo byť, nie je, ale ešte [...]

Ako sa , , perú“ špinavé peniaze podľa zákona pán Kaliňák?

25.08.2021

Ako Smer drží OľaNO-ZMENA ZDOLA-KU NOVA na koaličnom pódiu moci? Nemôžeme meniť systém lebo niektorí si myslia, že to tak má byť. Video: ( https://www.youtube.com/watch?v=QJd8jfJpAOA ) Emisie? Alebo riešenie, ktoré štátna moc občanom nechce dovoliť? Pretože, čo ak by občania prestali chodiť k voľbám, ak by im bolo umožnené mať vlastný zdroj elektrickej energie? [...]

Milan Krajniak

Krajniak v Budapešti o demografii: Dovoz ľudí zo zahraničia nie je riešenie

24.09.2021 19:16

Minister práce Milan Krajniak sa v Budapešti presvedčil, že v ochrane postavenia rodiny nie je Slovensko samo.

Polícia / NAKA / Kukláč /

Polícia preveruje údajnú bombovú hrozbu na dvoch miestach v Košiciach

24.09.2021 18:22

Železničnú stanicu a obchodné centrum v mestskej časti Západ v Košiciach evakuovali pre údajnú bombovú hrozbu.

parkovanie, parkovacia politika, petrzalka,

Spustenie parkovacej politiky v Bratislave mesto presúva na začiatok roka

24.09.2021 18:00, aktualizované: 18:15

Spustenie pôvodne avizovali na október alebo november.

Peter  Žiga

Zadržali rodinného príslušníka bývalého ministra hospodárstva Žigu

24.09.2021 15:12, aktualizované: 17:42

Štefana Žigu nedávno Národná kriminálna agentúra obvinila pre daňovú trestnú činnosť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 467
Celková čítanosť: 4477726x
Priemerná čítanosť článkov: 9588x

Autor blogu

Kategórie