Založ si blog

Ako sa tvoria reformy

Reforma je prebudovanie niečoho; úprava, zmena, pretváranie pomerov postupným zlepšovaním a prispôsobovaním, na rozdiel od revolúcie.
Bola privatizácia reformou alebo najväčším zločinom rozkradnutia štátu politikmi? Bol to pomer 1: Miliarde alebo viac, keď za jeden deň tu vzniklo toľko milionárov a občania potom pociťovali 11 rokov infláciu?
Bola zmena koruny na euro v pomere 1:30,126 reformou alebo zlodejinou bankérov na občanoch, ktorí vznikli z politikov-privatizérov a zaistili si vlastnú ochranu beztrestnosti zo zlodejstva na štáte, kde na miesto služby začalo vládnutie?
Ako ich potrestať?

ALEBO IM ODPUSTíME?

Dokážeme im, že úmyselne poškodili občanov = štát alebo to chcete nechať tak?

 

https://www.lewik.org/term/794/zhabanie-majetku-trestny-zakon/

https://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-300#p83b

Pred 70 rokmi sa v komunistickom ČSR uskutočnila kontroverzná reforma. Z hľadiska dosahu na obyvateľstvo išlo zhruba o štvrtú najtvrdšiu reformu v deviatich stredo- a východoeurópskych štátoch.

Autor TASR
1. júna 2023 6:05
Praha/Bratislava 31. mája (TASR) – Menová reforma v komunistickom Československu poznačila nielen hospodársky profil štátu, ale natrvalo aj každodenný život jeho občanov. Počas prvých štyroch júnových dní roku 1953 museli obyvatelia vymeniť svoje peniaze v pomeroch, ktoré sa okrem štátnej oficiálnej propagandy nikomu nepáčili. Reforma sa stala jednou z najzávažnejších a najkontroverznejších udalostí našich dejín 20. storočia.

Vo štvrtok 1. júna uplynie 70 rokov, odkedy vstúpila do platnosti menová reforma v bývalej Československej republike (ČSR).

„Nové stranícke a štátne vedenie, ktoré nastúpilo v Československu po smrti prezidenta Klementa Gottwalda v marci 1953, muselo neodkladne podniknúť kroky na prekonanie rastúcej hospodárskej krízy. Nevyhnutným a zároveň nepríjemným dedičstvom minulosti sa stalo prevedenie menovej reformy, ktoré sa nakoniec realizovalo na prelome mája a júna 1953,“ uviedol pre TASR historik z Ústavu pamäti národa (ÚPN) Branislav Kinčok.

Príčiny reformy mali podľa Kinčoka svoje korene už v povojnovom období, keď sa s hospodárskym a finančným dedičstvom vojny pokúšala vyrovnať menová reforma z novembra 1945. Jedným z jej výsledkov bolo vytvorenie viazaných vkladov, ktoré sa stali v nasledujúcich rokoch háklivou súčasťou československého peňažníctva.

„Reforma neovplyvnila ani existenciu viazaného trhu, respektíve prídelového (lístkového) systému, ktorý napokon pretrval až do roku 1953. Situáciu komplikovala aj podoba hospodárskej politiky po roku 1948, ktorá sa riadila ideami plánovanej ekonomiky s centrálnym riadením,“ objasnil Kinčok.

Zmena koncepcie nastala v druhej polovici roku 1952. Boli prijaté najradikálnejšie a najdrastickejšie riešenia, vďaka čomu reforma získala v podstate protiľudový charakter, a preto musela byť pripravovaná v najprísnejšom utajení.

„K schváleniu a vyhláseniu reformy došlo 30. mája 1953. Podľa jej zásad bola nová koruna československá (Kčs) pripútaná k sovietskemu rubľu. Bol zrušený lístkový systém a zavedený voľný trh pre všetky druhy tovarov s nanovo stanovenými cenami. Taktiež boli anulované všetky viazané vklady, životné poistky a štátne dlhopisy. Výrazne sa zmenila štruktúra obeživa. Nové mince, štátovky a bankovky – z dôvodu utajenia reformy razené a tlačené v Sovietskom zväze – predstavovali len menšie nominály,“ priblížil Kinčok.

V prípade mincí išlo o 1 až 25 halierniky, štátovky sa hodnotami pohybovali v rozmedzí 1 až 5 Kčs a bankovky v rozmedzí 10 až 100 Kčs. Prvý a jedinýkrát v dejinách korunovej meny na Slovensku tak chýbala obyvateľom v peňaženkách kovová jednokoruna. Samotná výmena peňazí bola náhla a totálna, keďže eliminovala platnosť všetkého dovtedajšieho obeživa. Realizovala sa 1. až 4. júna, keď si občania mohli svoje úspory vymeniť podľa rôznych kurzov. Hotovosť vo výške 300 starých korún sa zamieňala v pomere 5:1. Zvyšok v pomere 50:1. Vklady obyvateľstva sa vymieňali podľa ich výšky od pomeru 5:1 do 30:1.

„Aj keď autori reformy oficiálne deklarovali, že prijaté opatrenia sa dotknú predovšetkým tzv. triednych nepriateľov a rôznych špekulantov, v skutočnosti zasiahli najširšie vrstvy obyvateľstva. Najhoršie dopadli dôchodcovia, invalidi, rodiny s viacerými deťmi, mladomanželia a ľudia s vysokými úsporami. Podoba a prevedenie reformy vyvolali všeobecné pobúrenie, ktoré prejavovali najmä robotníci,“ zdôraznil historik.

Došlo k spontánnym štrajkom, na ktorých sa vyjadrovala nespokojnosť s komunistickým režimom. V Plzni dokonca prerástli do otvorenej revolty, v rámci ktorej sa protestujúcim podarilo na niekoľko hodín obsadiť miestnu radnicu. Na Slovensku sa nespokojnosť prejavovala vo výrazne menšej miere. Najväčší štrajk sa udial v ružomberských papierenských závodoch, kde protestovalo 1150 zamestnancov. Menšie štrajky sa odohrali aj v závodoch v Liptovskom Mikuláši, Košiciach a Žiline.

„Bezpečnostné zložky však boli na nepokoje pripravené a situáciu veľmi rýchlo stabilizovali. Komunistický režim označil protesty za dielo triednych nepriateľov. Vyhlásil politiku tvrdej ruky, ktorá viedla k perzekúcii účastníkov štrajkov a demonštrácií. V nasledujúcich týždňoch bolo odsúdených niekoľko stoviek demonštrantov a mimosúdne perzekúcie (prepustenie z práce, preradenia na nižšiu pozíciu, krátenie dovoleniek a prídavkov na deti) postihli niekoľko tisíc osôb,“ uviedol pre TASR Kinčok.

Po júni 1953 nastala v Československu v dôsledku totálnej relativizácie hodnoty peňazí aj výrazná sociálna neistota obyvateľstva. Jeho životná úroveň sa znížila, pretože reálna hodnota príjmov poklesla na 88 percent. V prípade úradníkov a nerobotníckych profesií dokonca na 78 percent. Na nákup priemyselného tovaru bolo nutné vynaložiť 165 percent predchádzajúceho pracovného času, osobná spotreba klesla v priemere o takmer 9 percent a životné náklady rodín sa zvýšili o tretinu.

Z hľadiska dosahu na obyvateľstvo išlo zhruba o štvrtú najtvrdšiu reformu v deviatich stredo- a východoeurópskych štátoch.

„Naproti tomu, prevedením menovej reformy sa mimoriadnym spôsobom obohatil štát. Získal nielen úspory občanov, ale taktiež výnosy z ich viazaných vkladov a životných poistiek. Celkový zisk prekročil čiastku 14 miliárd korún a pomohol umoriť obrovský štátny dlh. Komunistický režim si tak vyriešil nielen svoje bezprostredné ekonomické problémy, ale dokonca si vytvoril aj dostatočnú finančnú rezervu a priestor pre sociálne gestá v najbližšej budúcnosti. Najdôležitejším z nich sa stalo celoplošné znižovanie maloobchodných cien, pričom prvé sa uskutočnilo už 1. októbra 1953,“ zdôraznil pre TASR historik ÚPN.

Dá sa , , utopiť človeka v lyžičke vody“ ?

 

Opozícia, média alebo voliči nemajú záujem o. . .

 

Slovenská rozvojová digitálna banka

 

Oznam vo verejnom záujme!

 

Slovenskí janičiari

 

Hodinová vojna ?

 

Slovenskí politici nevedia gazdovať s financiami a riadiť ekonomiku v štáte !

 

Mazurek, Uhlík, Kotleba, Kollár, chcete sa vrátiť do parlamentu?

 

Prečo slovenský národ volil tých, čo nemôžu byť volení?

 

Budú predčasné parlamentné voľby platné, ak výsledky previerky politických strán prídu včas na Ústavný súd Sr. ?

 

Čo nám volebný prieskum neprezradil?

 

Budeme voliť neplatné politické strany

 

 

Taktika politických strán

 

video:

 

Dnes je dôležité stretnutie Národnej koalície

30.11.2023

Čo by sa tu odvážni, čestní a poctiví členovia strany mali dozvedieť od klamárov z vedenia politickej strany Národná koalícia? Ako je možné, že všetky politické strany, aj tá naša, nespĺňajú podmienky zákona (85/2005 Z. §6a) a prečo ešte NBU, SIS, NAKA a polícia nikoho z lídrov nezatvorila? Prečo nemôžeme ako členovia strany Národná koalícia ísť príkladom a [...]

Prišli slúžiť občanom, ale chcú len vládnuť!

27.11.2023

,,Zákon platí pre každého!“ Túto vetu často používajú . Vlastné chyby si nepriznajú, len si ich v televíznych reláciách vykričia. nikto ich nevie zaistiť , obviniť, odsúdiť a zatvoriť ( na doživotie) ! Musíme ísť na to inak! Už sme dali prostredníctvom Inštitútu ochrany ústavných práv dostatok informácií a dôkazov občanom aj štátnym úradom, ale aj [...]

. . . Vadí mi TOTO alebo, ak chceme urobiť krok dopredu, musíme urobiť úkrok doľava alebo doprava a obzrieť sa dozadu !

20.11.2023

Už zrušili bitúnky v Amerike alebo v Eú? Už zastavili ťažbu dreva vo svete? Už zastavili korporácie čerpanie ropy ? Už pochopili v OSN a v Eú, že Slovensko tvorí len 0,07 % populácie obyvateľstva sveta a ešte menej na celosvetovej účasti na likvidácií planéty? Slováci nevedia samostatne uvažovať a potrebujú príkazy? Advokát je dôležitý v každom súdnom konaní, ale [...]

koláž, fico, kolíková, čaputová, žilinka

Rušenie ÚŠP graduje: Čaputová vyzvala Fica, opozícia tlačí na Žilinku. Výbor ukončila hádka

08.12.2023 17:00

„Myslím, že väčšina spoločnosti chápe, prečo Smer ruší ÚŠP a zmierňuje tresty za korupciu. Až sa bojím, čo príde potom,“ zhodnotil politológ.

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Vláda pár týždňov od uchopenia moci už vohnala ľudí do ulíc. Prehodnotí svoje plány?

08.12.2023 16:54

Reči o potrebe odbornej diskusie k špeciálnej prokuratúre nahradili skutky.

Progresívne Slovensko, michal sabo

PS: Pol milióna ľudí nemá bezpečný prístup k pitnej vode, Ficova vláda však rieši vlastnú beztrestnosť

08.12.2023 16:41

Na verejný vodovod nie je pripojených 447 obcí, upozornil poslanec Michal Sabo.

NAKA

NAKA obvinila trinásť osôb z drogových zločinov a kupliarstva

08.12.2023 16:20

NAKA vykonala v Trenčianskom kraji policajnú akciu zameranú na rozloženie organizovanej skupiny.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 547
Celková čítanosť: 8616428x
Priemerná čítanosť článkov: 15752x

Autor blogu

Kategórie