Založ si blog

Zákon zo 4. augusta 1996 o blaho pracovníkov pri výkone svojej práce

Horúce novinky sa dnes dostávajú  do popredia našich spravodajských agentúr. A nie je tomu inak ani v našich záznamoch o registrácii prípadov mobbingu, bossingu, pomenovanie známe tiež ako šikanovanie na pracovisku.

Ako štebotavé lastovičky prilietajú z teplých krajín a prinášajú nám nové správy ďalší odvážni bojovníci. A tak sme  v  tomto týždni zaznamenali už druhú výhru obete mobbingu, a to na Okresnom súde v Nitre.

Sudkyňa vynáša rozsudok: výpoveď daná odporcom navrhovateľovi je neplatná. Je počuť, ako si prítomný navrhovateľ v súdnej sieni vydýchol. Spravodlivosť zvíťazila. Dva roky trvania tohto súdneho procesu sú v závere. Aj keď len na prvostupňovom súde. Hodiny, minúty dokazovania, vypočúvania svedkov, to všetko sa naplnilo. Naplnilo, ak by naša justícia mala zmysel pre odbornosť a kvalitu súdnych pojednávaní a vynesených rozsudkov. Dlhé roky budovania demokracie nám ukazujú nedostatky na ceste domôcť sa svojich práv. Aj v tejto kauze bolo súdne konanie zdĺhavé a nehospodárne. A rovnako pokračuje a platí aj právo druhého účastníka sporu , t.j. odporcu a jeho voľba sa odvolať. A zmenu do tejto problematiky pracovného práva neprináša ani nové programové vyhlásenie vlády.

http://www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx/BodRokovaniaDetail?idMaterial=25473

Tak, ako som v predchádzajúcom článku už písala ani jedna politická strana si nevzala psychické násilie, resp. mobbing, bossing do svojho volebného programu. A tak bude cesta našej justície k zmene napredovať slimačím tempom.

Útočníci sa cítili byť ukrytí pod ochranou masy a často nemajú pritom ani zlé svedomie. Na pracovisku vládne spoločenská klíma poznačená nedôverou, lebo prišiel nový šéf , ktorý nastúpil po voľbách. Nikto nevedel , ako bude riadiť. V takejto situácii je pracovisko celé znepokojené.  Vybrali si obeť, ktorá služi ako katalyzátor a plodí pocit umelej spolupatričnosti. Tento psychický teror na pracovisku prerástol do závažného celospoločenskho problému. V celej spoločnosti je zakorenená sociálna hniloba. Pre uvedomenie si tohto problému je dôležié ho pomenovať, a tak ako som to realizovala od môjho príchodu do parlamentnej mašinérii moci. Dnes sa šíria v médiách rôzne kauzy vytrhnuté novinármi z podhubia hniloby spoločnosti. Všetko sú to témy obsahovo tvoriace získať čo najväčšiu čítanosť a tak sa udržať na trhu. Sú sem-tam vytrhnuté z kontextu „ovaliť“ čitateľa .Aj žurnalisti potrebujú svoj „chlebíček“.

V roku 1999 vyšla v USA Kniha „Šikanovanie – Emocionálne zneužívanie v americkom pracovisku“. Jej autorky Dr. Noa Zanolli Davenport, Ruth Distler Schwartz, Gail Pursell Elliott sa v nej zaoberajú tým, čo sa stalo bežným označením v Európe ako šikana. Predstavuje bezpečnostný manuál  pre predchádzanie najdesivejších druhov zranení na  pracovisku, sú v  nej informácie o službách a zdrojoch, ktoré pomáhajú predchádzať šikanovaniu na pracoviskách alebo ako ju možno pri jej výskyte riešiť.

Preto, ak sa tieto problémy neriešia, môžu prerásť do výskytu mnohých prípadov mobbingu, bossingu, ktorý je u nás pomenovaný aj šikanovanie . Sme toho svedkami, že na Slovensku je to tak. 

Tento problém dosiaľ neriešila žiadna politická moc. O tom , ako zaostáva naša legislatíva dokazuje nasledovná Belgická právna úprava k mobingu:
Zákon zo 4. augusta 1996 o blaho zamestnancov pri výkone ich práce
Kráľovské nariadenie z 27. marca 1998 o politike pohody zamestnancov pri práci
Kráľovské nariadenie z 28. mája 2003 o lekárskom dohľade nad pracovníkmi
Kráľovské nariadenie zo dňa 17. mája 2007 o prevencii psychosociálneho zaťaženia spôsobené prácou, vrátane násilia, obťažovania a sexuálneho obťažovania na pracovisku
Kráľovské nariadenie z 27. marca 1998 o vnútorných služieb pre prevenciu a ochranu pri práci
Kráľovské nariadenie z 27. marca 1998 o externé služby v oblasti prevencie a ochrany zdravia pri práci

Kráľovské nariadenie z 29. apríla 1999 o povolení externých služieb pre technické kontroly na pracovisku
Kráľovské nariadenie z 3. mája 1999 o úlohách a činnosti výborov pre prevenciu a ochranu pri práci

autor : JUDr.Mária Ritomská zo dňa  15.4.2016 

Načo sa mám , ,dráždiť“ sám, keď ma môžeš , ,dráždiť“ Ty ?

23.01.2020

Krátke ponaučenia (v modernom podaní). Nedráždi hada bosou nohou . . . hovorí sa. No nie vždy to platí. Väčšinou tí, čo dráždia hada bosou nohou, majú rýchlejšie nohy ako tí ktorí idú viac »

Holokaust na slovenských pracoviskách.

18.01.2020

Máte už viac ako 40 rokov a podaktorí si aj viac pamätáte a možno mate aj bohaté pracovné skúsenosti. Odbornosťou možno spomaľujete pracovné tempo, lebo moderné, technicky náročné pracovné viac »

počasie, videopredpoveď

Čaká nás výrazná zmena: Prinesie so sebou tlaková níž konečne sneh?

27.01.2020 15:55

Tlaková níž, ktorá sa nad naše územie dostane v priebehu utorka, prinesie so sebou zmes zrážok.

Dolár, libra, jen, mena, peniaze

Briti po odchode nechcú mať clá a kvóty pri obchodovaní s EÚ

27.01.2020 15:42

Veľká Británia má záujem, aby obchodná výmena s Európskou úniou po brexite pokračovala „bez ciel a kvót“.

Islamský štát

Novým hlavným cieľom útokov Islamského štátu sa stal Izrael

27.01.2020 15:01

Nový vodca extrémistického hnutia abú Ibráhím Hášimí Kurajší vyzval bojovníkov IS, aby začali novú fázu útokov a zaviazal sa podniknúť veľké operácie proti Izraelu.

USA Alabama lodenica požiar Scottsboro

Pri požiari v lodenici v USA hlásia obete na životoch

27.01.2020 14:45

Šéf hasičov Gene Mecklaus v Scottsboro nespresnil, koľko ľudí v plameňoch zahynulo.

volajte112

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 25
Celková čítanosť: 45749x
Priemerná čítanosť článkov: 1830x

Autor blogu

Kategórie